Jednoduchý a levný způsob, jak se zbavit akné

15. prosince 2012 v 20:43 | EvaSolliss |  Pleť

Také Tě trápí akné, věci z drogerie ti nepomáhají a nemáš peníze na to kupovat si drahé přípravky z lékárny? Nezoufej, byla jsem na tom stejně a pak jsem objevila levný způsob jak se akné zbavit. Pokud tě zajímá víc, klikni na celý článek :-)


Už od nějakých 12-13ti let mě trápí mastná pleť a akné. Nic mi nepomáhalo a už jsem byla zoufalá, tak jsem začala chodit ke kožní. Předepsala mi nějaké mastičky a vodičky, které mi sice skoro vždy zabraly, ale jen na určitou chvíli, pak bylo akné zase zpátky. Trochu mi na akné pomohla i HA Diane 35, ale protože se nesmí brát dlouhodobě, při změně HA se mi pleť vrátila zase do původního nehezkého stavu.
Nedávno už jsem byla tak zoufalá a snažila se najít na internetu cokoliv, co by mi mohlo pomoct. A taky že našla :-).
Po přečetní pár článků a zkušeností jsem se vydala do lékárny a koupila si tam mýdlo Sulfact Soap (omlouvám se za fotku z netu, nefunguje mi foťák :/ ). Tohle mýdlo obsahuje síru, která pomáhá zbavit se akné. Stojí cca 44Kč.
A jako druhou věc jsem si koupila zinkovou emulzi Miraclean (ta už je trošku dražší, cca 140Kč). Mažu si s ní pleť každý večer před spaním a když si vzpomenu, tak i během dne. Ráno jí používám jen když nemám v plánu se hned malovat, myslím si že kdybych na ni hned použila make-up a pudr, nevypadalo by to pěkně :-).
Přiznám se, že po pár dnech používání těchto dvou výrobků mám pleť opravdu krásnou (doufám že to nezakřiknu). Opravdu jsem moc spokojená, nevěřila jsem že takové levné věci by mohly bt zároveň tak účinné, ale je tomu tak :-). Takže určitě zajděte do lékárny a taky je kupte, těch pár korun vás určitě nevytrhne :-)))

Sulfact Soap

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sára Sára | 16. prosince 2012 v 9:45 | Reagovat

Prosim tě, proč máš na profilovce cizí holku?

2 Íva Íva | 16. prosince 2012 v 10:15 | Reagovat

[1]: Protože nechci aby někdo věděl kdo jsem :-)

3 Amalie Amalie | Web | 16. prosince 2012 v 10:23 | Reagovat

=) Máš to tu moc hezký. Spřátelíš?

4 Amalie Amalie | Web | 16. prosince 2012 v 10:23 | Reagovat

=) Máš to tu moc hezký. Spřátelíš?

5 Klárka Klárka | Web | 16. prosince 2012 v 18:20 | Reagovat

Mě už ani tak netrápí akné, jako krevní sraženina (či co to je), co mám přímo na špičce nosu. Prostě červená tečka, kterou tam mám asi od 7. třídy a už se jí asi jen tak nezbavím :D

6 Aimee Fope Aimee Fope | Web | 18. prosince 2012 v 18:53 | Reagovat

bezva článek :)

7 Alberttak Alberttak | E-mail | Web | 8. června 2018 v 5:53 | Reagovat

The prostate gland is the central section of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate related is found just before the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really really irritating and inconvenient to the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and cancer of prostate.

Prostate infection, also known as prostatitis, is easily the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years. Infections with the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of all varieties of prostate infection. It is due to bacteria perfectly located at the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition connected with a particular defect inside gland along with the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be caused by trauma towards the urinary tract or by infections via other parts from the body. A patient may experience testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal in the prostate defect followed by the use antibiotics and NSAIDs to deal with the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not even to ascertain the cause of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other believe intensive exercise and lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper weight loss program is important. These are some from the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for our health and wellbeing and it will also maintain your urinary track clean.

2. Some studies claim that a few ejaculations weekly will assist you to prevent prostate cancer.

3. Eat steak in moderation. It has been shown that consuming more than four meals of beef every week will raise the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most critical measure to take to ensure a proper prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty years and above, you need to opt for prostate examination at least one time annually.

8 KIRAdups KIRAdups | E-mail | Web | 9. července 2018 v 19:49 | Reagovat

To determine internal swelling is difficult enough, therefore, consequently, they influence the body for a long time, which threatens the normal fetus. Fluids are dangerous because they break blood circulation. Such picture leads to worsening feeding and the breath baby, created hypoxia.
Fighting such a pathology should be done with the help of correction feeding and special procedures so that fluid does not stay tissues. If the woman is resting, then under the feet better put a cushion or pillow to improve the blood circulation of tired legs. Do not long time to sit or stand, as this leads to stagnation in the body. It is recommended that the knee-elbow position several times a day in order to increase blood flow.
<a href=http://pregnancyplus.info/what-causes-swollen-feet-after-giving-birth>swollen feet after giving birth</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama